Orkiestra – BELCANTO PER SEMPRE IX Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej –

Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod Batutą Marka Czerkały

Orkiestra im. Johanna Straussa, występująca również jako Orkiestra Symfoników Bydgoskich Marka Czekały, powstała w 1995r.
Pierwszy oficjalny koncert odbył się w bydgoskiej muszli koncertowej w parku im. W. Witosa w dniu 13 sierpnia 1995r. Początkowo był to zespół składający się z 16 muzyków, których prowadzenia podjął się Henryk Wierzchoń. Chcąc zmienić oblicze zespołu, założyciel orkiestry Marek Czekała postanowił osobiście dyrygować grając jednocześnie na skrzypcach, jak niegdyś czynił to sam Johann Strauss. Po raz pierwszy uczynił to na koncercie 10 marca 1996 r. Od tego czasu widok grającego na skrzypcach i jednocześnie „tańczącego” dyrygenta stał się swoistą wizytówką zespołu.

Orkiestra im. Johanna Straussa złożona jest z profesjonalnych muzyków grających na co dzień w muzycznych instytucjach Bydgoszczy takich jak Filharmonia Pomorska, Capella Bydgostiensis czy Opera NOVA. Jest zespołem wszechstronnym wykonującym bardzo różnorodną muzykę: od klasyki, przez muzykę salonową i filmową aż do rocka. Grywała koncerty zarówno w małych szkolnych salkach jak i na dużych filharmonicznych scenach.

W zależności od potrzeb, jej skład od kilku osób (zespół kameralny) rozrasta się do kilkudziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej.

W ciągu kilkunastu lat istnienia Orkiestra Symfoników Bydgoskich koncertowała już kilkaset razy w kraju (m.in. w Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu, Mielnie, Toruniu, Poznaniu, Grudziądzu, Słubicach, Olsztynie, Pile, Kaliszu, Gubinie oraz Szczytnie) i za granicą (m.in. w Niemczech na targach EXPO 2000 w Hanowerze, na Litwie oraz w Szwecji w Goeteborgu i Norrkoping). Orkiestra nagrała również płytę „Lokomotywa”, na której znaleźć można kompozycje Piotra Salabera do wierszy Juliana Tuwima.

Koncerty Orkiestry są bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność. Prof. Bogusław Buszewski, Kierownik Zakładu Chemii Środowiska i Ekoanalityki UMK w Toruniu napisał o nas kiedyś: „Dzięki muzykom Orkiestry człowiek rozumie co to jest art & science. Bo tak naprawdę wszyscy należymy do tego magicznego świata, tylko że w odmiennym wymiarze. Kontakt z tą piękną muzyką dostarcza wrażeń, wzruszeń i przeżyć. I to jakich wrażeń, i jakich wzruszeń. To jest art. Tego nie daje science.” Natomiast Jarek Durszewicz, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy opisał Orkiestrę Symfoników Bydgoskich zaledwie kilkoma słowami: „Profesjonalizm, swoboda i piękne brzmienie.”