plakat

Na co dzień pewnie większość z nas nie słucha muzyki poważnej ani operowej. Muzyka towarzyszy nam głownie jedynie jako tło – włączamy radio podczas jazdy samochodem, ulubioną płytkę podczas domowych porządków. Często zapominamy jak fantastycznym i niezapomnianym przeżyciem może być wyjście na koncert czy festiwal muzyczny i zetknięcie się z muzyką na żywo. Jednym z ciekawszych nadchodzących wydarzeń, na które warto się wybrać, jest zdecydowanie odbywający się każdego roku we Włocławku, Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej Belcanto Per Sempre.


Co założyć na tak uroczysty koncert?

Zanim przejdziemy do szczegółów tego wyjątkowego festiwalu, warto wspomnieć, że do tak uroczystych wydarzeń typu przestawienia teatralne, albo właśnie koncerty operowe należy się odpowiednio przygotować. Tego typu imprezy kulturalne wymaga odpowiedniego stroju, który odzwierciedlał będzie nasz szacunek do danego miejsca, organizatorów i osób występujących na scenie. Warto zatem zadbać o odpowiedni, raczej formalny ubiór. Dla kobiet świetnym wyborem będą klasyczne i eleganckie koszule damskie, żakiety, marynarki, ołówkowe spódnice i garsonki, dla mężczyzn garnitury, eleganckie płaszcze. Kolorystyka raczej stonowana i ponadczasowa: czerń, granat, biel, błękit, szarość, beż. Ważną kwestię stanowi także odpowiedni dobór dodatków i obuwia.

Co sprawia, że włoska muzyka operowa trafia w nasze serca?

Włoska muzyka jest niezwykle melodyjna i nie bez powodu uchodzi za jedną z najpiękniejszych na świecie. Zarówno w odsłonie rozrywkowej – czy to tanecznych hitów, czy romantycznych, sentymentalnych ballad, czy też w odsłonie operowej, niezaprzeczalnie wpada w ucho i wprawia słuchacza w błogi, pozytywny nastrój. Nie bójmy się muzyki klasycznej i operowej. Usłyszeć ją na żywo to doznanie, którego nie sposób porównać z niczym innym, niezwykle głębokie i uderzające w najczulsze struny naszej duszy. Warto spróbować czegoś nowego i wybrać się właśnie na tego typu wydarzenie. Opera i operetka nie jest wyłącznie dla osób ze starszych pokoleń – również ludzie młodzi mogą odnaleźć w niej coś dla siebie i zakochać się w tych wyjątkowych dźwiękach.

Festiwal Belcanto Per Sempre

Włoskie belcanto per sempre, to w tłumaczeniu na polski "piękny śpiew na zawsze". To hasło będące jednocześnie nazwą odbywającego się już od kilku lat festiwalu muzyki operowej najtrafniej określa jego zamysł i cel. Jednak Belcanto Per Sempre to nie tylko wspaniała uczta dla zmysłów i wyjątkowe doznania artystyczne- program festiwalu To także niezwykle hojna inicjatywa, powstała z ludzkiej dobroci i potrzeby serca. Sam pomysł na powstanie takiego festiwalu zrodził się bowiem dzięki współpracy Krzysztofa Grządziela (czytaj więcej)– założyciela Fundacji "Samotna Mama" oraz śpiewaka operowego Dariusza Stachury. Dochód z festiwalu kierowany jest do matek i ojców samotnie wychowujących swoje dzieci i potrzebujących finansowego wsparcia i pomocy.

Wspaniała okazja na zobaczenie młodych talentów

Koncert zdecydowanie wyróżnia także część konkursowa i możliwość posłuchania młodych, świeżych talentów, które dopiero rozkwitają i zaczynają stawiać swoje kroki w branży muzycznej. To doskonała szansa by posłuchać młodego pokolenia przyszłych polskich artystów operowych (zobacz również orkiestrę). Oczywiście nie obejdzie się także bez już znanych, wielkich, sławnych polskich oraz zagranicznych operowych głosów. To event pełen niesamowitych wrażeń, który pozostaje w pamięci słuchaczy na dłużej. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: BelcantoPersempre.pl.