Dariusz Stachura – BELCANTO PER SEMPRE IX Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej –

stachuraDariusz Stachura, tenor

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie studiował w klasie śpiewu Haliny Romanowskiej.

Jego debiut sceniczny miał miejsce w Teatrze Wielkim w Łodzi w 1989 – partia Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego. Rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 1992 otrzymał Nagrodę Specjalną krytyki łódzkiej za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego (m.in. za partie tenorowe w Nabucco i Traviacie Giuseppe Verdiego, Kawalerze srebrnej róży Richarda Straussa, Cosi fan tutte i Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta, Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego). Odbył wiele podróży artystycznych ze swoim macierzystym Teatrem oraz innymi polskimi teatrami muzycznym po Szwajcarii, Austrii, Holandii, Francji i Niemczech. Ponadto występował z recitalami w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi również stałą współpracę z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie (Stefan w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki).
Poza wymienionymi kreacjami artysta ma w swoim repertuarze także role tenorowe w takich operach, jak Faust Charlesa Gounoda, Don Pasquale, Łucja z Lamermooru i Napój miłosny Gaetano Donizettiego, Madama Butterfly Giacomo Pucciniego oraz Rigoletto Verdiego. W 1996 brał udział w obchodach 100-lecia premiery Cyganerii Pucciniego w Turynie, gdzie jako jedyny obcokrajowiec występował w partii Rudolfa (na zmianę z Luciano Pavarottim).
Ważne miejsce w działalności artystycznej Dariusza Stachury zajmuje uczestnictwo w koncertach muzyki oratoryjnej. Śpiewał w takich dziełach, jak Stabat Mater i La Petit Messa Solennelle Rossiniego, Requiem Verdiego, Msza Koronacyjna i Requiem Mozarta, Stabat Mater Antonína Dvořaka, Msza Uroczysta Kazimierza Wiłkomirskiego, II Symfonia „Lobgesang” Felixa Mendelssohna-Bartholdy. Współpracuje także z Filharmonią Narodową i Teatrem Narodowym w Warszawie. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. „Wratislavii Cantans” we Wrocławiu, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Viva il canto w Cieszynie oraz festiwalu w Xanten w Niemczech i Wexford Festival Opera w Irlandii.