Kaludi Kaludov – BELCANTO PER SEMPRE IX Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej –

kaludovKaludi Kaludov.

Urodził się w Warnie (Bułgaria). Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Sofii w klasie śpiewu prof. Liliany Żableńskie j. Naukę śpiewu kontynuował u znakomitego bułgarskiego tenora Nicoli Nicolova.  Jeszcze w trakcie studiów zadebiutował na scenie Opery Sofijskiej (partią Alfreda z opery G. Verdiego „La Traviata”), z którą związany był przez kilka następnych sezonów. W tym okresie został laureatem
kilku znaczących konkursów wokalnych (m.in. w Genewie i Moskwie), co ułatwiło mu drogę do wielkiej  międzynarodowej kariery.

W jego repertuarze znajdują się liczne partie tenorowe z oper Verdiego (La  Traviata, Don Carlo, Ernani, Moc przeznaczenia, Bal maskowy, Nabucco, Attila, Makbet, Rigoletto,  Trubadur, Aida), Pucciniego (Manon Lescaut, Cyganeria, Tosca, Madama Butterfly, Turandot),  Mascagniego (Rycerskość wieśniacza), Leoncavalla (Pajace), Bizeta (Carmen, Poławiacze pereł),  Ponchiellego (Gioconda), Giordano (Andrea Chenier). W swoim repertuarze posiada także szereg partii  z dzieł oratoryjno – symfonicznych.
Kałudi Kałudow występuje na najznakomitszych scenach operowych i estradach koncertowych na świecie, są to m. in. La Scala w Mediolanie, Staatsoper w Wiedniu, czołowe sceny Niemiec (Hamburg, Monachium, Berlin, Frankfurt), Francji, Finlandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Rosji, Bułgarii, Polski, a także USA, Australii, Japonii i Korei. Występował razem z tak znanymi śpiewakami jak Maria Chiara, Mirella Freni, June Anderson, Cheryl Studer, Eliane Coelho, Placido Domingo, Nicolai Ghiaurov, Renato Bruson, Sherrill Milnes, pod batutą  największych dyrygentów naszych czasów jak Claudio Abbado, Riccardo M uti, Zubin Mehta, Horst Stein, Fabio Luisi i in. Na swoim koncie  ma liczne nagrania płytowe ( m.in. dla firm Sony, Decca, Naxos, Polskie Radio), video („Attila” Verdiego z mediolańskiej La Scali) oraz  telewizyjne i radiowe w wielu krajach świata. Kałudi Kałudow był wieloletnim dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il  canto” w Cieszynie. Od lat prowadzi też aktywną działalność pedagogiczną. Jest wykładowcą na Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Plastycznych  w Płowdiw i w Nowym Bułgarskim Uniwersytecie w Sofii oraz prowadzi kursy wokalne i mistrzowskie w wielu krajach.